Ženšen

Ženšen

Papanx ginseng

Ženšen je jedním z nejstarších léků na světě a je považován za zázrak. Lidé vždy hledali elixír pro zachování mládí. Nenašli všelék, ale našli ženšen – elixír života a kouzelný lektvar od všeléčivé bohyně (řecky: „Panacea“ – všeléčící bohyně). Kořen byl poprvé zmíněn v čínské medicíně před 5000 lety, jeho váha se vážila ryzím stříbrem a drahocenný kořen směli dlouho používat jen panovníci. Měl jim zlepšit zrak, otevřít mysl, posílit inteligenci a prodloužit roky života. Dnes vyžadují manažeři, vyhořelí workoholici, unavení, vyčerpaní, stárnoucí lidé a dobře trénovaní vrcholoví sportovci tento „Kořen štěstí“. Štěstí nám sice nedá, ale ženšen nám dodává energii a sílu pro každodenní život.

Ženšen patří do čeledi břečťanovitých (Araliaceae) a pochází z horských lesů Severní Koreje a Mandžuska. Pěstuje se v Koreji, Číně, Japonsku a na Ukrajině. Rostlinám ženšenu se daří ve světlém stínu stromů. 0 cm vysoká rostlina vyvíjí 20 cm velké, dlanité listy. Koncem května se tvoří květní výhon s až 40 jednotlivými květy, které dozrávají v červené bobule velikosti hrášku. Nejdůležitější část rostliny je ale ukryta pod zemí. Kýžený „mocný kořen“, který se podle čínských zdrojů může dožít i několik stovek let, je hnědožlutý oddenek s „hlavou, centrálním kmenem (krčním) a několika jedno- nebo dvoučetnými postranními kořeny.


Ženšen je svými účinky celkem komplexní a dosud není dostatečně prozkoumán. Umožňuje tělu lépe se vyrovnat se stresovými situacemi a snižuje únavu organismu. Ženšen má nejlepší preventivní účinek u zdravých lidí a ve stáří: zvyšuje obranyschopnost organismu proti vlivům prostředí, čímž snižuje náchylnost k (infekčním) onemocněním a podporuje rekonvalescenci po dlouhodobých onemocněních. Ženšen příznivě ovlivňuje mozkové funkce, zejména paměť, snižuje psychickou únavu, zvyšuje pozornost a zlepšuje koordinaci a koncentraci, přesnost práce a paměť, reakce a výkon – ideální lék při „vyhoření“ (syndrom vyhoření). Také zlepšuje fyzickou výkonnost, usnadňuje fyzický trénink, zlepšuje obsah kyslíku v krvi a usnadňuje dýchání (např. při lezení na hory). V poslední době se ukázalo, že bobule mají vlastnosti snižující hladinu krevního tuku a cukru v krvi. Pokud jde o ženšen, stále je třeba odhalit mnoho tajemství.


Ženšen roste pomalu, teprve po 6-7 letech dosahuje kořen hmotnosti 60-100 g a lze jej sklízet. Nejlépe se mu daří na humózních, sypkých naplavených píscích nebo v primárních horninách zvětralých málo vápnitých půdách. Při profesionálním pěstování se kořen po sklizni na podzim zbaví druhotných kořenů a pečlivě očistí, protože kůrová část kořene obsahuje zvláště velké množství cenných složek. Pro zpracování drogy se kořen bělí oxidem siřičitým a poté se suší na slunci. Výsledkem je „bílý kořen ženšenu“ s vysokým obsahem éterických olejů, které nám také pomáhají lépe zvládat stres (adaptogenní efekt).

Léčivé použití: Ženšen
Složení: Triterpenové saponiny, senosidy), alkoholy, peptidy, proteiny a polysacharidy, silice, fytosteroly. Vnitřní užívání: Při nesoustředěnosti, syndromu přetížení a vyčerpání, jako profylaxe a terapie „syndromu vyhoření.“ Jako „psychotonikum“ při mírné depresi a jako fytogeriatrické, pokud jsou ve stáří narušeny výkonnost, chápání nebo koordinační schopnosti. Indikace: Tonikum pro posílení a povzbuzení osob trpících únavou a slabostí, při poklesu výkonnosti a schopnosti koncentrace. Rekonvalescence.
Denní dávka: 1-2 g: Denní dávka ginsenoidů musí být minimálně 10 mg. Ženšen je dostupný jako prášek, sirup, víno nebo hotový přípravek. Doba užívání: 3 měsíce, pokud možno profylakticky. Opakovaná aplikace možná po půlroční přestávce. Nežádoucí účinky: Nejsou známy. Při současném užívání ženšenu a kofeinu a při předávkování může dojít k „syndromu zneužívání ženšenu“ s vysokým krevním tlakem, nespavostí, zadržováním vody (edémy), průjmem. Kontraindikace: Neužívejte, když máte vysoký krevní tlak, arteriosklerózu a před operací, ne v období těhotenství a kojení.

Překladač »