Ginkgo biloba

Ginkgo – jinan dvoulaločný

Ginkgo biloba

Ginkgo je nejstarší strom na světě, přežilo téměř 300 milionů let a od pradávna přežilo různé katastrofy bez úhony. Dne 6. srpna 1945 se zdálo, že výbuch atomové bomby v Hirošimě odsoudil k záhubě vše živé v širokém okolí, ale majestátný jinan dvoulaločný (Ginkgo biloba), který stál pouhých 800 m od centra exploze, příští rok na jaře vyrašil ze svého kmene nový, nadějný výhonek. Ginkgo – symbol neporazitelnosti, naděje, míru a lásky. Když koncem léta 1815 potkal 66letý Goethe manželku mladého bankéře Mariane von Willeme, jeho srdce plálo vášní. Na procházce s Mariane zamilovaný básník sbíral listy jinanu, jejichž fascinující tvar ho přivedl k položení otázky v básni, kterou spontánně napsal: „Je list dvoulaločný jako znamení milenců „jedno a dvojitý“? To vedlo k druhovému názvu (lat. „biloba“ – dvoulaločný).

Ginkgo je jedním z velkých léčiv. rostliny v poslední době a v mnoha studiích se osvědčil jako bylinný prostředek na ochranu paměti (antidementivum), který má výrazně lepší výsledky z hlediska snášenlivosti a vedlejších účinků ve srovnání se syntetickými léky proti demenci. Flavonoidy a terpenoidy obsažené v ginkgu podporují mikrocirkulaci krve v oblasti kapilár, zvyšují rychlost průtoku, zlepšují průtokové vlastnosti a zvyšují průtok krve v mozku. To zlepšuje výkon mozku, schopnost učení a energetický metabolismus mozku a chrání mozkové buňky před následky sníženého průtoku krve.

Ginkgo zlepšuje krevní oběh až do těch nejmenších cévek a kapilár a pozitivně ovlivňuje látkovou výměnu těla.


Ginkgo patří do čeledi Ginkgoacaea a pochází pravděpodobně z Číny. Je to „praotec stromů“, nenáročný, robustní a rychle rostoucí. Jeho rozložitá, 30-40 m vysoká koruna z něj dělá především na podzim se zlatožlutými listy úplnou krásku. Nejnápadnější na něm jsou jeho listy, světle zelené, vějířovité bez středního žebra, rozeklané a často hlubokým zářezem rozdělené na dva laloky. Tento tvar listu inspiruje umělce po celém světě. Ginkgo kvete od dubna do června, když dovrší dvacátého věku. Samčí rostliny ginkga mají samičí plody, zvané „smradové bomby“, které vydávají při rozkladu žluklý zápach, díky obsahu kyseliny máselné.

Pokud máte na zahradě dostatek slunce a vlhkou, silikátovou jílovitou půdu, bude se profesionálně pěstovaným rostlinám ginkgo dařit. Na začátku podzimu mají listy nejvyšší obsah účinných látek. Vzhledem k alergickému potenciálu listů již není běžnou praxí sbírat je sami.

Překladač »