Houser / Revmatismus / Artritida / Artróza / Dna
Jak funguje pohybový systém.
Pohybový a podpůrný systém lidského těla tvoří svaly, chrupavky, kosti, klouby, páteř, šlachy, šlachové pochvy a vazy, které tak zajišťují jeho celkovou pohyblivost.
Revmatická onemocnění
Pokud se v některé části pohybového systému projeví bolest nebo zánět, tak je tím postižena celá pohybová soustava. Automaticky pak má člověk tendenci tělo více „šetřit“ a nenamáhat ho. Čím více ho ale šetří, tím méně pohyblivým se stává – je to jako začarovaný kruh. Proto vždy dbeje na dostatek pohybu, protože jen rozpohybovaný kloub získá dostatečný průtok krve a živin.
Souhrnný termín „revmatismus“ neboli revmatické formy zahrnuje přibližně 400 onemocnění, která se vyznačují bolestí pohybového aparátu (řecky revmatismus, „trhavá, tahající bolest“),
projevující se otoky a omezením pohyblivosti, které vznikají buď zánětem (artritida), nebo opotřebením (artróza). Houser (hexenšus, lumbargo), revmatismus měkkých tkání, či dna neboli pakostnice jest známa. Léčení akutních bolestí pohybového aparátu způsobené tupým poraněním, jako modřiny nebo podvrtnutí, naleznete v sekci „Kožní onemocnění„.
Houser a revmatismus měkkých tkání
Houser (hexenšus, lumbargo) se projevuje náhlou, intenzivní bolestí v oblasti bederní páteře, která omezuje pohyblivost. Obvykle se jedná o namožení nedostatečně zpevněného zádového extenzoru způsobené nesprávnými pohyby nebo nesprávným zvedáním těžkých věcí. Pokud se příznaky vyskytují častěji, může to být také způsobeno poškozením meziobratlové ploténky.
Revmatismus měkkých tkání se projevuje bolestmi měkkých tkání pohybového aparátu, tj. pojivové tkáně, svalů, či šlach. Tam patří například: zánět šlach, zánět tíhového váčku (bursitida) nebo namožené, bolavé svaly. Bolest svalů může být také průvodním příznakem jiných onemocnění, jako je např. chřipka.
Co dělat, když máte housera či revmatismus měkkých tkání?
Zmírněte bolest, když máte housera či revmatismus měkkých tkání pomocí hřejivých zevních obkladů s bylinou Harpafogyt ležatý (Harpagophytum procumbens).
Artritida a artróza
Obě formy, zánětlivá forma (artróza) i forma degenerativní (osteoartróza) patří k revmatickým onemocněním, takže základní léčba je v obou případech stejná. Tyto onemocnění se projevují dlouhodobými, chronickými, někdy „toulavými“ bolestmi kloubů, ztuhlými končetinami a omezenou pohyblivostí. Stále však ještě neexistuje účinná léčba, proto musí být péče věnována zmírnění bolestí a zlepšení pohyblivosti. Bylinné léky proti bolesti (fytoanalgetika) by měly být Vaší první volbou.
Co dělat při artritidě nebo artróze?
Často stačí jen přechod na zdravou, zásaditou stravu. To znamená, že revma se dá někdy „léčit vidličkou a nožem“, rozhodně se doporučují kurzy o správné výživě. Začněte půstem a pijte ředěné hořké čaje, které vyvažují acidobazickou rovnováhu. Měli byste také upřednostňovat potraviny bohaté na zásadité látky (např. brambory a zelenou zeleninu), protože překyselení přispívá ke zhoršení průběhu revmatických onemocnění. Základní léčba artritidy nebo artrózy je v obou případech stejná.
Opírá se o tři pilíře:
1. pilíř: Stimulace vylučovacích orgánů prostřednictvím toho, co je v naturopatii známé jako „jarní očistná kúra“
2. pilíř: Vnitřní úžívání specifických, od bolesti ulevujících „bylin na revmatismus“.
3. pilíř: Vnější použití přípravků na zmírnění bolesti a dle diagnózy přípravků protizánětlivých (artritida) nebo podporujících prokrvování (artróza).
Neztrácejte trpělivost, pokud vaše bolesti hned neustoupí. Spíše pamatujte, že chronická onemocnění vyžadují dlouhodobou léčbu, aby nedocházelo k habituačnímu efektu, jehož účinek odeznívá s dlouhodobým užívání léků, termínová terapie. Měli byste mít vždy období bez léčby. Také se ujistěte, že pravidelně léky a byliny střídáte, aby tak organismus mohl vždy reagovat na nové podněty.
Pilíř 1:
Jarní očistná kúra.
„Jarní kúra“ pomocí léčivých rostlin podporujících metabolismus zlepšuje revmatické symptomy, protože stimulací detoxikačních orgánů (ledviny, játra, střeva, kůže) se začnou shromažďovat a vylučovat odpadní produkty metabolismu a toxiny, které se usazují v pojivové tkáni.
V detoxikační kúře se používají čajové směsi s břízou, kopřivou, pampeliškou, zlatobýlem nebo jalovcem. Předpokladem je, abyste kromě bylinné směsi pili i dostatek jiných ředěných tekutin, aby se mohly odpadní látky začít rozpouštět a vylučovat z těla. To ovlivňuje rovnováhu tekutin ve vrstvě chrupavky a kloubech, které tak „nevysychají“.
Pilíř 2:
Vnitřní užívání
Bylinné léky proti bolesti (fytoanalgetika, např. kopřiva, vrbová kůra, harpafogyt ležatý (Harpagophytum procumbens) jsou velmi důležité pro léčbu revmatismu. Inhibují zánět a tím zmírňují bolest. Sice potřebujete při vnitřním užívání ca. 3 týdny, než se projeví účinky, ale mají málo vedlejších účinků nebo jsou zcela bez vedlejších účinků a nejsou drahé. Bylinné léky proti bolesti jsou proto vhodné jako dlouhodobá terapeutika, která jsou nezbytná při revmatických potížích. Lze je také používat místo syntetických přípravků či je alespoň redukovat.
Pilíř 3:
Vnější užívání proti bolesti
Léky na bolest používané vnějšně vždy doprovází i vnitřní užívání. Jejich výhoda je, že fungují okamžitě. Rozlišují se protizánětlivá činidla (antiflogistika), která se používají při akutních a chronických zánětlivých potížích (artritida), a takzvaná činidla podporující krevní oběh nebo protizánětlivé (flogistika), která se používají při osteoartróze a bolestech svalů. Flogistika uměle vyvolávají lokální „záněty“. To zlepšuje prokrvení kloubů a zmírňuje otoky. Flogistika jsou často dráždivé látky, které působí přes reflexní zóny na vnitřní orgány a zároveň uvolňují svaly.
Artritida
Artritida patří k jedněm ze zánětlivých onemocnění kloubů a páteře, které může postihnout celé tělo. Postižené klouby jsou obvykle neustále bolestivé a vykazují všechny známky zánětu (zarudnutí, otok, bolest, přehřátí a omezená funkce). Otok je často způsoben kloubním výpotkem, který zhoršuje schopnost pohybu. Čím více zánět postupuje, tím větší bolest při pohybu pociťujete. Když je kloubní chrupavka zcela zničena, tak dochází ke stále silnějším zánětlivým záchvatům bolesti .
Co dělat pri artritidě?
Pilíř 1 a 2: Při zánětlivých stavech s akutní bolestí je třeba kromě čistící čajové směsi (jarní čistící kúra) užívat i specifické léčivé rostliny tišící bolest, mezi něž patří lilek potměchuť (Solanum dulcamara), který tlumí záněty, působí antialergicky a imunomodulačně, podobně jako kortikoidy a užívá se jako hotový preparát. Harpagofyt ležatý (Harpagophytum procumbens) se užívá přednostně při artróze, zmírňuje však také zánětlivé procesy v kloubech. Tužebník luční a vrba obsahují salicin a tlumí tím rovněž bolest a záněty.
Takto se to dělá: Sušený hrášek nebo pecky třešní naplníme z poloviny do látkového polštářku a dáme vychladit do mrazáku alespoň na 2 hodiny. Nejlepší je mít vždy připravené 2-3 takové polštářky. Polštářek pak dejte bolestivý kloub, dokud se nezahřeje. Chladivý obklad z tvarohu také zmírňuje bolest při akutních zánětlivých onemocněních kloubů a snižuje otoky kloubů. Pokud je zánět silný, vmíchejte do tvarohu 5 kapek arnikové tinktury nebo 1 polévkovou lžíci gelu z arniky.
Osteoartróza
Osteoartróza je degenerativní onemocnění kloubů a páteře. Patří sem na jedné straně degenerace nebo kostnatění (osifikace) kostí a chrupavek. Může také zahrnovat degeneraci meziobratlové ploténky (spondyláza) a osifikaci chrupavky (osteochondróza). Patří mezi nejčastější onemocnění a jsou obvykle způsobena opotřebením.
Artróza je pomalý progresivní proces přestavby kloubní chrupavky, který může probíhat bez příznaků po mnoho let. Během této doby se povrch kloubu stále více opotřebovává, snižuje se funkce pohybu a povrch chrupavky se stává nerovným. To vede k narůstající destrukci
kloubní chrupavky a ke stálému
zánětu vnitřní vrstvy kloubního pouzdra, což je spojeno s rostoucí ztrátou funkce kloubu a zvýšenou bolestivostí.
Co dělat při osteoartóze.
Pilíře 1 a 2:
Při výběru léčivých rostlin do čajových směsí je vhodné míchat proplachující, čistící léčivé přípravky (viz „Jarní kúra“ s léčivými rostlinami utišujícími bolest, jako je tužebník jilmový (Filipendula ulmaria) nebo vrbová kůra a kopřiva, která kromě toho, že tlumí bolest, tak zároveň působí protizánětlivě. Harpafogyt ležatý (Harpagophytum procumbens) při vnitřním užívání působí antiartroticky, podporuje metabolismus, tlumí bolest, působí protizánětlivě a proti otokům a zlepšuje tak schopnost pohybu. Užívá se ale i při chronických bolestech zad, poškození meziobratlové ploténky a při houseru. Harpafogyt ležatý (Harpagophytum procumbens) je výjimečně dobře snášen organizmem a užívá se jako hotový přípravek (lékárna).
Pilíř 3:
Zevně můžete bolestivá místa prohřívat. Zahřívání prokrvuje kapslové membrány, což podporuje produkci kloubního mazu, mírní bolesti,
uvolňuje ztuhlé svaly a klouby. Užívejte arniku, kostival, eukalyptus, třezalkový olej, brukev, křen, rozmarýn nebo jalovec k zevnímu mazání (mast, olej, zředěná tinktura) nebo jako obklady či do koupele.
Takto se to dělá: Přidejte 6-10 kapek éterického oleje z jalovce do 50 ml smetany, 2 polévkové lžíce soli a med. Tuto směs přidejte do koupele a v této lázni se koupejte 10 minut při teplotě 38°C.
Mnoho zevních aplikací pochází také z „kuchyňské lékárničky“: Obklad z horkých brambor poskytuje příjemnou úlevu od příznaků osteoartrózy, ale také od bolestí zad. Obklad z hořčičné mouky podporuje prokrvování a stará se tak o to, aby byly z těla vylučovány substance, které bolest způsobující. Teplé obklady ze senných květů patří k nejlepším prostředkům při artróze, mírní bolesti a uvolňuje.
Takto se to dělá: S bolestivýma a oteklýma rukama provádět 10 minut prstová cvičení v 1 litru 40°C teplého výluhu ze senných květů a následně si natřít ruce mastí z kostivalu lékařského, poté si nasadit přes noc rukavice a udržovat ruce v teple. Ráno Vás potěší úleva od bolesti.
Obklady z křenu ulevují od bolesti kloubů.
V podstatě jsou na astrózu zásadní pohyb a teplo: Nechte si odborně poradit fyzioterapeutická cvičení s pohybovými vzory šetrnými ke kloubům a provádějte tzv. „Kneippovu lázeň“. Plavání v termálních lázních a jízda na kole jsou pohyby, které nezatěžují klouby, a proto se doporučují.
Dna / pakostnice
Dna je typické onemocnění z blahobytu. Je silně ovlivňována stravou, když se jí příliš a po dlouhou dobu jídlo podporující tvorbu kyseliny močové a také díky velké spotřebě alkoholu (především piva). Dna vzniká důsledkem zvýšené produkce kyseliny močové, která nemůže být ledvinami dostatečně vylučována a z tohoto důvodu se často ukládá začne ukládat v kloubech. Tato ložiska jsou extrémně bolestivá, pokud se nahromadí v ledvině, tvoří se zde kameny (dnová ledvina). První akutní záchvat dny nastává většinou v noci, po nadměrné konzumaci alkoholu nebo nevhodného jídla a projevuje se často na spodním kloubu palce nohy (podagra) doprovázený silnou bolestí, zánětem a horečkou
Co dělat, když máte dnu?
Příznaky akutní bolesti můžete zmírnit znehybněním postiženého kloubu a aplikací studených tvarohových obkladů. Nejdůležitější součástí základní léčby dny je změna jídelníčku na vysoce bazickou, nízkopurinovou, vegetariánskou stravu. To znamená vůbec nebo málo masového vývaru, olejové sardinky, kuřecí maso, vepřové kotlety, čočka, fazole. Jezte ale dostatek syrové zeleniny, brambor, bílého zelí a mrkvové šťávy, která působí proti usazování solí kyseliny močové v kloubech a může během krátké doby přinést zlepšení. Dostatečně pijte, zejména metabolismus podporující, ředěné čaje z léčivých bylin s břízou, kopřivou nebo zlatobýlem pro stimulaci vylučování kyseliny močové ledvinami a případně snižte svou nadváhu. Kromě
výše uvedených bylinek podporujících metabolismus neexistují žádné oficiální léčivé rostliny pro samoléčbu dny. Bršlice kozí noha (Aegopodium podagraria) se však od nepaměti osvědčila v tradičním lidovém léčitelství při léčbě dny. Příprava čaje není běžná, ale určitě možná. Můžete si ale vybrat i následující přípravu:
Takto se to dělá: Zřeďte šťávu z mladých listů bršlice kozí nohy s 5-ti násobným množstvím minerální vody nebo podmáslí a směs užívejte ve zvyšujících se dávkách po dobu 10 dnů, každý den o 1 polévkovou lžíci více (t.j. 1-10 polévkových lžic za 1-10 dní). Mladé listy bršlice kozí nohy si můžete také jednoduše vychutnat jako divokou zeleninu, čistou nebo ve směsi s kopřivou či pampeliškou, nebo dušenou v olivovém oleji jako špenát. Chutná podobně jako mrkev.
Ocún jesenní (Colchicum autumnale) není rostlina určená pro samoléčbu, protože je smrtelně jedovatá. Jeho hlavní účinná látka, alkaloid kolchicin, působí proti dělení buněk a protizánětlivě; zmírňuje příznaky akutního záchvatu DNY. Při lékařském ošetření je však ocún jesení diagnostický i terapeutický. Pokud ocún jesenní nezabírá, příčina spočívá v jiném onemocnění.
Pozor! Často se stává, že jsou listy ocúnu jesenního zaměňovány s listy medvědího česneku!