Ženské potíže

Ženské neduhy

Moudré ženy a porodní báby byly od pradávna strážkyně znalostí o léčivých rostlinách. Otevřeli se léčivým silám síly přírody prostřednictvím důsledného pozorování v kombinaci s intuicí a zkušeností. Byly to především ženy, které předávaly ústně znalosti o léčivých rostlinách a také znalosti o procesech v lidském těle: o menstruaci, těhotenství a porodu. Z tohoto důvodu se v gynekologii zdálo vždy přirozené používání léčivých bylin. V poslední době roste mezi ženami stálev více zájem o bylinnou terapii, zejména od té doby, kdy se začalo s kriticky diskutovanou hormonální terapií. V této kapitole jsou uvedeny léčivé rostliny specifické pro ženy pro nejdůležitější potíže a jsou uvedeny tipy, které naturopatické aplikace jsou užitečné při ženských problémech.

Menstruační potíže

Kdy a jak se ženy rozhodnou být „ženami“, zcela jistě zčásti závisí na jejich vzorech, ať už jde o matku či babičku, kamarádku nebo znalost toho, jak tuto dobu mohli prožívat jejich vlastní předkové. Vnímáte svou menstruaci jako něco, co musí žena vytrpět, co ji obtěžuje nebo znepříjemňuje život? Nebo můžete menstruaci oslavit po staru, jako zasvěcení do života? V ideálním případě by si toho neměl nikdo všimnout? Nebo si dopřáváte ve své dny pravidelný oddech a užijete si čas sama pro sebe? V každém případě jsou rostliny spolehlivými společníky, kteří ženy podporují.

Téměř každou pátou ženu postihuje bolestivé krvácení: Nejčastějšími příznaky jsou křečovité bolesti břicha, které se často táhnou do zad a pocit tlaku v břiše. To je často doprovázeno poruchami trávení, průjmem nebo zácpou, nevolností, bolestmi hlavy a únavou. Jak dobré by nyní bylo, kdybyste si mohli vlézt v ústraní do postele s termolahví, jak bylo v minulosti obvyklé. Udělalo by to Vám dvakrát tak dobře, jelikož nálada není ideální, ať již se cítíte nervózní, podrážděná, naštvaná nebo uplakaná. Sebevědomí je většinou na nejnižší úrovni.

Co dělat při bolestivém krvácení?

Důležité je, abyste se nenechali dostávat pod tlak a zůstat tak v klidu při komentářích typu: „No jo, už máš zase své dny“. „Ty jsi nějaká pichlavá.“ Zůstaňte soustředěny ve svém nitru a vnímejte svůj vlastní přirozený rytmus. Každá žena má v tomto období jiné potřeby. Dopřejte si pravidelný odpočinek v rámci svých možností. Soustřeďte svou energii na sebe a zjistěte, co Vám v tomto období dělá dobře: zůstaňte v posteli nebo jděte na procházku, poslouchejte příjemnou hudbu nebo si dejte teplou koupel, popovídejte si s přítelkyní či zůstaňte jen sami se sebou. Teplo vždy dělá dobře: láhev s horkou vodou, vlhký horký parní obklad z řebříčku, heřmánku, fenyklu, meduňky nebo senných květů, bramborový zábal, nebo teplá lázeň nohou. Připravte si také relaxační olejovou směs k natírání na břicho.
Takto se to dělá: Smíchejte 5 ml mandlového oleje s 1 kapkou esenciálního oleje levandule, růže a šalvěje (lékárna). Tato směs zmírňuje křeče. Pokud chcete, nechte si břicho namazat svou milovanou osobou. Bolestivé místo můžete masírovat také zázvorovým olejem. Jezte lehkou stravu s nízkým obsahem soli, odvodňující (např. s bramborami, rýží nebo chřestem) a bohatou na minerály, zejména s dostatkem vápníku a hořčíku. Obsahuje je obilí, ořechy, včelí pyl nebo divoká zelenina (byliny, co se dají použít jako zelenina) a snižuje se jimi zvýšená náchylnost ke křečím. Někdy se menstruační potíže zmírní, když budete den před očekávanou menstruací dodržovat půst. Léčivé byliny vhodné na menstruační bolesti jsou mochna husí tlumící křeče, řebříček tlumící krvácení a křeče, je povzbuzující, uklidňující a antibakteriální a kontryhel, který okolo Vás vytvoří ochranou vrstvu.

Ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa) a jeho bílostříbrné květinové svíčky se krásně tyčí nad jejich tmavě zelenou spletí listů. Prastará léčivá rostlina kanadských indiánů naznačuje její využití v gynekologii již svým lidovým názvem: „Kořen indických žen“ nebo „squaw kořen“.

Heřmánek má také uvolňující, bolest tišící a uklidňující účinek. Nejlépe, když si připravíte svůj „menstruační čaj“ z těchto 3 nebo 4 rostlin (rovným dílem) a necháte ho louhovat po dobu 7 minut. Pijte ho 3x denně týden před očekávanou menstruací. Užívání čaje opakujte minimálně ve třech 3 cyklech. V případě potřeby ochuťte čaj nebo jídlo opatrně kořením, které podporujé prokrvování a tlumí křeče jako anýz, fenykl, zázvor, koriandr, vanilka nebo skořice. Trpíte-li menstruačními migrénami, přidejte do směsi řimbabu obecnou, ulevuje při menstruačních potížích a migrénách. Při silných bolestech přináší úlevu preparát ze semínek ploštičníka hroznatého (Cimicifuga racemosa, lékárna). Ploštičník má účinky podobné estrogenu, odstraňuje křeče při menstruačních potížích, zlepšuje poruchy spánku. Také devětsil (Petasites hybridus) mírní křeče při menstruačních potížích a migréně – obě byliny byste měli užívat jako hotové preparáty (lékárna).

Naplňte si do poloviny termoláhev horkou (ne vroucí!) vodou a před uzavřením vytlačte vzduch – pak vám bude láhev lépe ležet na břiše! To Vám jistě uleví.

Příliš slabé krvácení (hypomenorea) trvající jen ca. 2 dny se vám zpočátku bude zdát pravděpodobně spíše příjemné. Jednou z hlavních příčin je hormonální dysregulace, toto byste měly nechat vyšetřit lékařem. Pokud se vaše krvácení úplně zastaví, aniž byste byla těhotná nebo užívala antikoncepci, musíte nechat vyjastnit příčinu. Možná užíváte antikoncepční pilulky již delší dobu, pak Vaše tělo potřebuje nějaký čas, než si uvědomí, že může opět pracovat přirozeně (post-pilulkový syndrom). Možná to ale způsobuje zvýšený stres, fyzická či psychická zátěž nebo výrazný úbytek na váze, pak se tělo přepne na „zpátečku“ a soustředí se na nejdůležitější životní funkce. Jednou z nejčastějších příčin sekundární amenorey je zvýšená hladina prolaktinu, způsobená léky, sníženou funkcí štítné žlazy nebo chronickým stresem. Prolaktin je hormon vytvářený v hypofýze, který je primárně zodpovědný za růst mléčné žlázy během těhotenství a za produkci mléka během kojení.

Fenykl má uvolňující účinek.

Co dělat při slabém krvácení?

Když máte pocit, že se krvácení tlumí a máte pocit nafouknutého břicha, pak si můžete pomoci léčivými rostlinami podporujícími krvácení (emmenagoga). Následující léčivé rostliny dokážou stimulovat podbřišek a trávení, prokrvit a prohřát: Řebříček reguluje nedostatečné krvácení a posiluje organismus. Andělika lékařská uvolňuje křeče, prokrvuje a reguluje tok krve. Pro vyváženou čajovou směs přidejte relaxační meduňku, uvolňující fenykl a posilující kontryhel. Mezi typické rostliny podporující krevní oběh patří také koření jako je zázvor, skořice, rozmarýn, jalovec, pelyněk černobýl (Artemisia vulgaris) a bazalka (Ocimum basilicum). Z takové čajové směsi podporující krevní oběh si můžete připravit i nožní nebo sedací koupel. Nebo si ze směsi můžete vyrobit olej na potírání a masírování břicha (10-20 g koření na 100 ml oleje) Osvědčila se i nožní koupel s hořčičnou moukou nebo obklady z hořčičné mouky na oblast křížové kosti. Přijímejte dostatek olejů obsahujících vitamín E (olej z pšeničných klíčků, pupalkový olej nebo semena kopřivy), které se podílejí na tvorbě hormonů. Pokud je zvýšená hladina prolaktinu jednou z nejčastějších příčin sekundární amenorey, nechejte si předepsat preparát zdrmku obecného (Vitex agnus-castus), který stimuluje hormonální nerovnováhu a tím normalizují menstruační cyklus (viz níže). Drmek obecný je ostatně účinný také v případech sterility v důsledku nedostatku žlutého tělíska v ženském vaječníku.

Pokud se menstruační krvácení úplně zastaví, označuje se jako amenorea. Rozlišuje se primární a sekundární amenorea. Primární amenorea nastává, když dívky po 16. roce věku nemají menstruaci. Při sekundární amenoree se menstruační krvácení zastavilo na více než šest měsíců.

K nadměrnému krvácení (hypermenorea) dochází, pokud máte pocit, že krvácíte silněji než obvykle, nebo pokud potřebujete více než 15 vložek nebo tamponů denně.

Co dělat při příliš silném krvácení?

Nejprve si narodinujte klid na lůžku a položte si na břicho sáček s ledem. Trpíte-li často silným krvácením, určitě se nechte vyšetřit lékařem, zda se jedná pouze o neškodné krvácení, případně způsobené stresem nebo jde o hormonální či organickou příčinu, například nezhoubný nádor v děloze (myom), zánět nebo podezřelé změny na sliznici dělohy. Samozřejmě by měly být vyloučeny i závažné organické příčiny, jako zhoubné nádory (karcinom) v břiše, tím se budete moci vnitřně uklidnit a rozhodnout se pro samoléčbu. K léčivým rostlinám tlumící krvácení je kokoška (capsella), která se osvědčila při prodloužené, silné a bolestivé menstruaci, nebo řebříček, který posiluje děložní svalstvo. Do směsi můžete přidat na minerály bohatou, krvácení tlumící a rány hojící přesličku rolní, regulující kontryhel nebo krvácení tlumící mochna nátržník.

Mnoho žen ve věku od 12 do 55 let zná premenstruační syndrom (PMS): Krátce před menstruací pociťují deprese, změny nálad, podrážděnost, kožní problémy, únavu, apatii, bolesti hlavy a migrény. Mají plná, těžká a citlivá prsa, přibývají na váze v důsledku zadržování vody, mají zažívací potíže a touhu po samotě. Tento vzorec příznaků se také nazývá „dny před dny“. Příčinou je nerovnováha v hladině ženských hormonů se zvýšenou hladinou prolaktinu a současnou inhibicí uvolňování estrogenu a progesteronu. To může být způsobeno nedostatkem kyseliny y-linolové v důsledku nezdravé stravy, přílišného užívání nikotinu nebo alkoholu, stresu, procesu stárnutí nebo virových infekcí.

Co dělat, když máte PMS?

Jako specifická léčivá rostlina pro ženy, která zmírňuje příznaky je pupalkový olej bohatý na kyselinu linolovou. Drmek obecný(vitex agnus-castus, lékárna) vyrovnává hladinu hormonů v krvi, reguluje menstruační cyklus a zvyšuje plodnost, protože reguluje nebo snižuje hladinu prolaktinu v krvi. Prolaktin stimuluje prsní tkáň a remodelační procesy v prsu (zvětšení mlékovodu, nárůst pojivové tkáně) způsobují bolestivý pocit napětí v prsu. Drmek obecný, tzv. mnišský pepř nemá téměř žádné vedlejší účinky a lze jej proto používat k dlouhodobé terapii: 3-6 cyklů užívat jako hotový preparát. Ploštičník hroznatý (Cimifuga racemosa) pomáhá zmírňovat doprovodné neurovegetativní příznaky (viz výše). Lněné semínko může mít estrogenní nebo estrogen inhibiční účinek v závislosti na požadavcích organismu. V případě premenstruačních problémů s prsy blokuje mimo jiné estrogenové receptory v prsní tkáni. Denně žvýkejte 1-2 polévkové lžíce celých semínek (se 150 ml vody/lžíci, v müsli nebo jogurtu); účinné látky jsou obsaženy ve skořápce. Obklad z řebříčku na játra zmírňuje zátěž vašich jater, která odbourávají estrogen.

Artyčok pomáhá v případě ženských potíží.

U endometriózy se děložní výstelka (endometrie) usadila i mimo dělohu. Většinou v oblasti vaječníků, vejcovodů, močového měchýře nebo střev, ale někdy i v jiných orgánech, jako jsou játra, ledviny, plíce nebo ve svalech. Příčiny nejsou zcela objasněny, možná jsou buňky sliznice v menstruační krvi transportovány vejcovody do břišní dutiny, možná jsou zodpovědné hormony z vnějšího prostředí, jako jsou polychlorované bifenyly (PCB) nebo dioxiny, protože mají účinek podobný estrogenu a hormonální systém je aktivní a zmatený již před těhotenstvím.
Tyto obtíže jsou doprovázeny bolestí břicha, která je během menstruace téměř nesnesitelná a vystřeluje do nohou a zad. Každý dotyk na tom místě bolí. Někdy dochází k opakovanému krvácení z močového měchýře nebo střev. Bolesti vznikají, protože se tyto slizniční buňky chovají, jako by byly v děloze: Reagují na ženské pohlavní hormony a podle toho také krvácejí. To může vést k cystám naplněným krví nebo zánětlivým obranným reakcím, které následně vedou ke srůstům a jizvám a opět tak způsobují bolest.

Co dělat při endometrióze?

Konvenční medicína ji léčí pomocí hormonů, které odstavují vaječníky. To způsobuje jakousi předčasnou menopauzu se všemi obvyklými příznaky. Po konzultaci s lékařem se pokuste své příznaky zmírnit pomocí čajů ze směsi bylin proti bolesti a uvolňujícími křeče jako mochna husí, řebříček, heřmánek, tužebník a vrbová kůra. Podporujte svá játra, která jsou zaneprázdněna odbouráváním estrogenu, pomocí ostropestřece, artyčoku a pampelišky. Zmírněte nadměrné krvácení (viz výše). Udělejte si dobře s obklady ze senných květů, bramborovými obklady nebo vlhkými, horkými parními obklady. Léčivé byliny, které ovlivňují tvorbu estrogenu jsou kontryhel, drmek obecný (viz výše) a kořen yam mexický (dioscorea mexicana). Diosgenin z kořene Yama je podobný progesteronu a podporuje tak tělu vlastní hormonální rovnováhu: tělo využije, co potřebuje, a zbytek vyloučí. Vzhledem k tomu, že ještě neexistují hotové preparáty, objednejte si Diosgeninol, který denně aplikujete na pokožku 1-2 kapky, tyto hormony se pak kůží vstřebávají.

Snad neexistuje orgán lidského těla, který by byl tak krásný, měkký, erotický a zároveň výživující jako jsou ženská prsa. A přesto ne všechny ženy jsou s tímto objektem touhy spokojeny. Zdají se jim příliš velká, příliš malá, příliš visící, příliš těžká – nebo bolestivá! Jsou obzvláště nateklá dle cyklu, ve „dnech před svými dny“, protože ukládají více vody a jsou pak velmi citlivá na dotek. Bolest prsou (mastodynie) je obvykle způsobena hormonální nerovnováhou. Buď je to nadbytkem estrogenu, který odchází se sníženým obsahem progesteronu nebo dochází ke zvýšenému uvolňování prolaktinu, což stimuluje prsní žlázy a prsa se více prokrvují, což také vyvolává jejich bolest. Bolest prsů však může být také výrazem mastopatie, benigní přestavby prsní tkáně, která je někdy doprovázena cystami nebo bulkami a která je spouštěna zvýšenou hladinou prolaktinu. Nechte si příčinu objasnit v rámci pravidelné návštěvy u lékaře.

Co dělat při bolestech prsou?

Užívání pupalkového oleje se osvědčilo při bolestech prsou v souvislosti s premenstruačním syndromem PMS (viz. výše). Příznaky můžete zmírnit také uvolňujícími prsními obklady s komonicí (Melilotus), léčivým jílem, tvarohem, bílým zelím nebo gelem ze lněných semínek.
Takto se to dělá: 1 polévkovou lžíci lněného semínka povařit 3 minuty v 1 šálku vody, poté slijeme sliz a necháme vychladnout do vlažného stavu. Rozetřete si slizký gel na hrudník, po 15 minutách pečlivě hrudník omyjte. Dělejte si prsní obklady z lněného semínka každý den po dobu několika týdnů.

Menopauza a její vliv na ženu

Co se vlastně děje v době menopauzy, neboli klimaktéria? Co si spojujete s tímto obdobím? Jak se s tím vypořádala Vaše matka? Je to „ztráta“ Vaší biologické plodnosti v kombinaci se stárnutím, ve smyslu řídnutí kostí a přibývajích vrásek? Nebo cítíte novou, téměř mužskou sílu, která s touto změnou přichází? V době menopauzy (klimaktéria) vstupujete na úplně novou, nezávislou, odhodlanou cestu životem, podpořenou předchozími zkušenostmi. Jste zralá a dokážete něco dále předávat mladším ženám. Klimaktérium pochází z řeckého výrazu „klimax“ (přechod k něčemu důležitějšímu, též schody, žebřík, vyvrcholení ): Postup od méně důležitého k důležitějšímu. A zvláště dnes, kdy naše společnost stárne a stárne, mají ženy zodpovědnost a moc: Moc a kouzlo „Moudré ženy“. Vžijte se do této nové role a využijte ji! Období klimakteria není jednoduché. Ale žádná změna není snadná a v těžkých časech naše osobnost dozrává a objevuje se její nová síla! V letech mezi 40. a 50. rokem, tedy v období premenopauzy, vaječníky přestávají postupně fungovat.

To narušuje celkovou hormonální rovnováhu a má za následek především sníženou produkci estrogenu a zvýšenou sekreci progesteronu. Kromě nepravidelného, zvýšeného nebo prodlouženého krvácení a intermenstruačního krvácení se někdy budete cítit náladově labilní, jako např. v období puberty, s premenstruačními obtížemi (viz výše). Kolem 30 % žen navíc v této době trpí nechvalně známými návaly horka v kombinaci s poruchami spánku nebo kardiovaskulárními problémy. Pokud jste více než rok neměli žádné krvácení, říká se tomu menopauza.

Co dělat při příznacích klimaktéria?

Přirozeným životním stylem můžete udělat hodně. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu aktivuje zdraví kostí, zlepšuje náladu, stabilizuje krevní oběh a zlepšuje celkově metabolismus. Ženy, které jsou fyzicky aktivní, trpí méně návaly horka. Kneippovy vodní procedury (horkostudené) posilují krevní oběh a usnadňují usínání. Ženy, které trpí silným krvácením, a mají tedy spíše nízkou hodnotu hemoglobinu (barvivo obsahující železo v červených krvinkách), si mohou doplnit zásoby železa konzumací špenátu, sezamu, sušeného ovoce (meruňky, fíky), pivovarských kvasnic, pšeničných klíčků, prosa a bylinných elixírů. Hladinu železa můžete doplnit také divokými a zahradními bylinami, jako je kopřiva, šťovík, ptačinec, pěťour maloúborný nebo petržel.
Samozřejmostí by měla být plnohodnotná strava bohatá na životně důležité látky, protože jen tak tělu dodá všechny potřebné vitamíny, minerály a stopové prvky. Přijímejte především dostatek vitamínů B a E; hrají roli v produkci estrogenu. Vyrovnejte svou klesající hladinu estrogenu tím, že budete užívat původní rostliny a ovoce s rostlinnými fytoestrogeny podobnými estrogenu: okořeňte si jídlo šalvějí, připravte si rýži z červeného jetele, sójové pokrmy, lněné semínko nebo cizrnové pyré a dopřejte si černý rybíz, maliny, borůvky nebo angrešt. Hormonální účinky sójových produktů u na nás Evropany jsou často přeceňovány. Ženy v jihovýchodní Asii konzumují sójové pokrmy po celý život – ne ale jako hotové přípravky ve vysokých dávkách a nejen v období menopauzy.

Čisté izoflavony, které jsou v období menopauzy více tělu dodávány, patří pouze k jedné složce sóji. V této formě může ale mít vedlejší účinky. Terapeuticky jde o doprovodnou a bez vedlejších účinků překlenující pomůcku“ této přirozené fáze života. Na prvním místě mezi ženskými léčivými rostlinami je pro jeho účinky na hladinu estrogenu ploštičník hroznatý (Cimicifuga racemosa), jelikož rychle a spolehlivě mírní fyzické i psychické doprovodné příznaky menopauzy, jako jsou návaly horka, bolesti svalů a kloubů, suchost pochvy nebo depresivní nálady a také chrání před osteoporózou. Terapeutická účinnost hotového přípravku z ploštičníku je rozhodně srovnatelná s náhradou estrogenu! Užívejte ploštičník po dobu 4-6 měsíců; pak si dejte pauzu alespoň 2 měsíce. První znatelné účinky můžete očekávat asi po 2 týdnech. Kromě občasných žaludečních potíží nemá ploštičník žádné vedlejší účinky. Drmek obecný (Vitex agnus-castus) se doporučuje při klimakterických potížích s kardiovaskulárními poruchami (premenstruační syndrom). Jetel luční (Trifolium pratense) je již více než 50 let znám jako rostlina s estrogenními účinky, zmírňuje klimakterické příznaky. Má také antikarcinogenní a antioxidační vlastnosti, snižuje hladinu krevních lipidů a tím snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Ve své izolované formě jako standardizovaný hotový přípravek je však jetel luční kontroverzní a v žádném případě nesmí být použit v případě estrogen-dependentního nádoru!

Takto se to dělá: Udělejte si čaj z jetele lučního, který jste sami nasbírali. Použijte 3 lžičky květů na šálek vody a nechte je louhovat 10 minut. Pijte 1 šálek 3x denně po dobu 6-8 týdnů.

Během menopauzy příliš nezhubněte. Určité množství estrogenu produkuje kromě nadledvin i podkožní tuková tkáň, která je spolu s vápníkem a vitaminem D odpovědná za stabilitu kostí.

Fytoestrogeny jsou „chytré“: Vědí, co vaše tělo potřebuje, a fungují jen tam, kde jsou zapotřebí. To je důvod, proč mohou vyvinout jak estrogenní, tak antiestrogenní vlastnosti.

Regulace tělesného tepla je řízena pomocí mezimozku (diencefalem), který může být podrážděn nízkou hladinou estrogenu a reagovat tak návaly horka. Pocit horka se náhle rychle rozšíří do celého těla, obličej viditelně zčervená, začnete se potit a někdy navíc trpíte problémy s krevním oběhovým systémem. Krátce nato se zpotíte skrz na skrz a dokonce se můžete začít třást. Tyto stavy se dějí v různých stupních, od sotva znatelných po střední až po extrémně stresující.

Co dělat při návalech horka?

Nejdůležitější ženskou léčivou rostlinou na nadměrné pocení je šalvěj. Čaj pijte vlažný, abyste se nadměrně nepotili, 1-2 šálky večer nebo 3x denně v čajové směsi (viz níže). Můžete si také pořídit čerstvou šalvějovou šťávu (lékárna/drogerie) a večer si omývat celé tělo vlažným šalvějovým čajem. Během dne můžete dát přednost omývaní pokožky citrónovým esenciálním olejem.
Takto se to dělá: 1 lžičku soli rozpusťte v 1 litru horké vody, do tohoto roztoku dejte chemicky neošetřený citrón, přidržte ho vidlčkou a v roztoku ho několikrát rozřezejte, tím se z citrónu uvolní obsažené éterické oleje a uvolní se příjemná svěží vůně. Osvědčenou čajovou směs na menopauzu najdete u byliny chmel.
Takto se to dělá: Čajovou směs popíjejte 6-8 týdnů, pak si dejte 2 týdny pauzu. Poté asi 4 měsíce užívejte hotový preparát z ploštičníku hroznatého. Pak udělejte 2 týdny pauzu a pak přejděte zpět na čajovou směs. V tomto opakování můžete pokračovat, dokud příznaky neustoupí.

Šalvěj zamezuje pocení.

Čím více klesá hladina estrogenu, tím více budete trpět na suchou pokožku a suché sliznice. V důsledku snížené tvorby kolagenu se v podkožní tukové tkáni ukládá méně vody. Kůže se stává tenčí, více vrásčitá, méně elastická a citlivější. Poševní sliznice, která obsahuje zvláště velké množství receptorů pro estrogeny, se stává tenčí, citlivější, citlivější a především sušší.

Co dělat při suché pokožka?

Od této chvíle začnětě své pokožce věnovat více péče. Pupalkový olej a olej z dužiny rakytníku Vám pomohou při regeneraci pokožky. Suchou kůži pocítíte zejména v pochvě a v očích. Oči pálí a jsou červenější a budou Vám tak vděční za více péče. Konzumujte více „barev“, jako jsou červená řepa, mrkev, brokolice a barevné ovoce, zejména borůvky, které mají na oči blahodárný efekt. Občas si na oči přiložte obklad ze lněných semínek nebo fenyklové polštářky.

V případě suché poševní sliznicí můžete kromě trpělivosti a něhy vyzkoušet také různé přírodní lubrikanty, které zároveň poševní sliznici vyživují: Používejte třezalkový olej, tzv. „lněný sliz“ viz. výše, vysoce kvalitní mandlový olej nebo – perineální masážní olej s esenciálním muškátovým oříškem obsahujícím estrogen (lékárna), díky kterému se tkáň stane více měkkou a pružnou. Dbejte však, že tyto oleje narušují Latex, a proto je tím omezeno používání kondomu. Granátové jablko (Punica granatum) má díky obsahu rostlinného estrogenu regulující účinek na hormonální hladinu. Vzácný olej z jadírek granátového jablka (lékárna/obchod se zdravou výživou) je zejména účinný na rovnováhu ženské hormonální hladiny a imunitní systém a můžete s ním provést 3- měsíční léčbu; užívejte dle příbalového letáku.

Také zvýšená bolest kloubů jsou součástí menopauzy, protože se kvůli klesající hladině estrogenu tvoří méně kloubního mazu (synoviální tekutiny).

Co dělat při bolestech kloubů?

Kromě dostatku pohybu vám může přinést úlevu zázvor, který prohřívá a podporuje krevní oběh. Esenciální olej ze zázvoru obsahuje gingerol, jehož chemická struktura je podobná kyselině salicylové a působí tak proti bolesti.
Takto se to dělá: Namasírujte se zázvorovým olejem nebo se v zázvoru vykoupejte: Nastrouhejte čerstvý zázvor a zalijte 2 litry horké vody. Po 15 minutách zázvorový vývar přefiltrujte, přidejte do koupele a 20 minut si vychutnejte hřejivou koupel.

To, co ženy v době menopauze nejvíce trápí, je úbytek kostní hmoty (osteoporóza), při které se snižuje stabilita, elasticita a kostní hmota a kosti se stávají křehčími. Hlavním důvodem je kromě nedostatku minerálů klesající elasticita kolagenní podpůrné tkáně.

Co dělat při osteoporóze?

To nejlepší, co můžete pro zdraví svých kostí udělat, je hodně pohybu a cvičení na čerstvém vzduchu: kostním buňkám to poskytuje stimuly pro růst a stabilizaci. Sluneční UV záření také stimuluje produkci vitamínu D, který je zodpovědný za ukládání vápníku v kostech. Jezte zdravou stravu s dostatkem oxidu křemičitého, vitamínů a minerálů (např. ovoce a sušené ovoce, obiloviny, proso a pohanka, ořechy, zelenina nebo zakysané mléčné výrobky).

Nejezte příliš mnoho masa ani fosfátů (v cole, tavených sýrech, konzervantech), protože fosfát váže vápník a dělá ho pro tělo nevyužitelný. Je také důležité podporovat rovnováhu oxidu křemičitého, protože oxid křemičitý podporuje ukládání vápníku v kostech a tím podporuje vývoj kostí a chrupavek. Jezte dostatek prosa, přesličky rolní, konopice (galeopsis), kopřivy, ptačince prostředního (stellaria media), lebedy (atriplex), hadího kořene většího (bistorta major) a pampelišky.

Při poruchách spánku si ulevíte meduňkou, levandulí nebo chmelem. Třezalka tečkovaná je zvláště účinná při emocionálních rozrušeních. Nepravidelnosti krvácení viz výše. Ženšen pomáhá při vyčerpání, zmírňuje celkové klimakterické příznaky a podporuje tuto životní fázi jako „antistresor“.

Překladač »